Na začátku letošního roku se výrobci doslova zbláznili. Vzpomeňte na loňské Mi 9T Pro, které startovaly někde pod 10 tisíc korun s vlajkovým Snapdragonem 855 a končily v doprodejích kolem 7 tisíc. Jaký to byl letos šok, když najednou nám začali všichni servírovat telefony s nejnovějším procesorem za cenu vysoce přes 20 tisíc. Teda včetně Xiaomi, které ale na jaře s prodejema Mi 10 Pro za 25 tisíc totálně pohořelo. Po půl roce tak přichází reparát v podobě 2 modelů: Mi 10T a Mi 10T Pro (jehož videorecenzi najdete zde), které se od sebe liší prakticky pouze dvěma detaily.
Jednak použitým hlavní fotoaparátem, který je u Pročka 108MP, zatímco u základního Mi 10T 64MP a druhým je konfigurace vnitřní paměti a úložiště. U vyšší varianty dostanete na výběr mezi 8/128 a 8/256 začínající na 14 990 Kč, zatímco u základního modelu jen 6/128 nebo 8/128, který startuje s o dva tisíce nižší cenou. Procesorem už je tradičně Snapdragon 865 bez Pluska, ale to je stejně jedno, protože všechno tady běhá opravdu na jedničku.
Samozřejmě za téměř poloviční ceny musí přijít nějaký ten ústupek a tak u téčkových modelů nehledejte 2 prémiové věci – bezdrátové nabíjení a nějaký oficiální stupeň voděodolnosti. Samozřejmě absence cívky pro bezdrátové nabíjení poskytuje výrobci ten komfort pro využití větší baterky do stejně velkého těla a to Xiaomi plně využilo v podobě 5000mAh baterky.
Nedá vám to sice ten komfort pro 2 denní použití, ale zato si můžete být jistí, že třeba na rozdíl od exynosových Samsungů zvládnete bez problému jeden den opravdu velké zátěže. A večer pak přijdete domů a ještě nějakých 20-30% baterky bude zbývat. Každopádně oproti loňské Mi 9T Pro je to nárůst o nějakých 1000mAh v kapacitě a rychlost nabíjení se zvedla na 33W. Samozřejmě nárůst v kapacitě pohltí jak přítomnost 5G, pokud jej využijete, tak pak hlavně zbrusu nový displej.
A tady přichází asi ta největší kontroverze. Aspoň teda na první pohled. Jak loňská série Mi 9T, tak i letošní Poco F2 Pro, z kterého Mi 10T série vychází, jsou vybaveny Super Amoled displeji. Letošní téčková série je ovšem vybavena „pouze“ IPS displejem, zato se 144Hz obnovovací frekvencí. A tady je na místě si říct, jestli preferujete radši 60Hz Amoled nebo 144Hz IPSko.
Samozřejmě největší výhodou amoledů je, že černá je opravdu černá, protože černé pixely jsou vypnuté pixely a barvy jsou obecně na amoledech živější, ale na druhou stranu tady dostanete daleko vyšší obnovovací frekvenci a s tím spojenou plynulost. Taky je potřeba říct, že se jedná o jedno z nejlepších IPSek na trhu vůbec a je radost jej používat. Nenabídne také čtečku otisků v displeji, ale zato hodně rychlou v bočním zapínacím tlačítku. Obnovovací frekvence je samozřejmě, kvůli šetření baterie, variabilní a tím pádem telefon přepíná, podle druhu zobrazovaného obsahu, mezi 30 a 144Hz.
Funguje to tak, že když se díváte třeba na statickou fotku, telefon se přepne do 30Hz, aby šetřil baterii a v momentě, kdy začnete mezi fotkami swipovat, zvýší se frekvence na 144Hz a vy vidíte všechno naprosto plynule. Musím říct, že sledování videa v HDR10 vypadá na displeji fantasticky. Prakticky jej ruší jenom průstřel v levém dolním rohu, pokud telefon přetočíte do vodorovného režimu a roztáhnete obraz na celý displej. Za chvíli si prakticky průstřelu ale ani nevšimnete. Komu by to vadilo, může samozřejmě v podobné cenovce šáhnout po Poco F2 Pro s vyjížděcí kamerou a ničím nerušeným displejem.
Spíš jsem chtěl hlavně zdůraznit, že barvy jsou skvělé, pozorovací úhly velké, čitelnost na sluníčku dostatečná a s displejem budete fakt neskutečně spokojení. A to jsem ani nezmínil, že při sledování videa vás vtáhnou do děje i na svou třídu velmi dobře hrající reproduktory. Sice basy by mohly být lepší, ale jak říkám, na svou třídu úplně v pohodě. To spíš by někdo mohl mohl hůř vnímat absenci 3,5mm jacku. Ano, i na Xiaomi v tomto ohledu došlo. Holt se budete muset spokojit s přibalenou redukcí anebo využít Bluetooth. Naštěstí aptX tady je taky, takže stačí připojit kompatibilní sluchátka a hrát hry bez jakéhokoli zpoždění zvuku i bezdrátově.
Musím vám říct, že daleko víc než displeje jsem se obával operačního systému a s tím spojené nadstavby. Přece jen v naposledy testovaném Pocu X3, které se sice osamostatnilo, ale spadá do stáje Xiaomi, byla obrovská tuna balastu, včetně třeba reklam na úrovni aplikací, při procházení obchodu s aplikacemi atd. Naštěstí, to se u Mi 10T Pro nekoná. Telefon pohání Android 10 s nadstavbou MiUI 12 a i když tady najdete navíc hlavně aplikace jako prohlížeč Xiaomi, Facebook, Linkáč, Netflix, AliExpress, pořád to není 50 zbytečných her, o kterých jste v životě neslyšeli.
Všechno běhá samozřejmě rychle bez sebemenšího záseku a pokud jste ohrožený druh v podobě současného milovníka Xiaomi i Applu, o čemž teda hrubě pochybuju, asi vám přijde vhod, že se oba systémy sbližují. Za mě to má ale Xiaomi aspoň v jedné věci trochu líp vyřešeno, protože pro stáhnutí ovládacího centra nebo notifikací nemusíte sahat až na horní rohy a sjet prstem dolů můžete buď v pravé nebo levé straně obrazovky.
Na toto gesto má Apple samozřejmě nastaveno vyhledávání v aplikacích, ale toho můžete u Xiaomi dosáhnout také – stačí jen v menu zapnout šuplík aplikací a swipe odkudkoli nahoru otevře šuplík s dolní vyhledávací lištou. Aplikace pak buď vidíte všechny nebo je máte automaticky seřazené podle typu jak v Knihovnách aplikací na iPhonech. Celkově se MiUI za svá léta hodně vylepšilo, sekání je pryč, animace se daleko zlepšily a samozřejmě svou trošku do mlýna k tomu přidává právě i 144Hz displej.
Xiaomi Mi 10T Pro je vybaveno soustavou 3 foťáků. Hlavní 108MP doplňuje ještě 13MP šíro a 5MP makro a to se samozřejmě celkově konfigurací víc než dospělým Mi 10 blíží spíš Pocu F2 Pro. Z Mi 10 Pročka totiž pochází jen hlavní 108MP senzor s variabilním použitím. Nejlepších výsledků podává Mi 10T Pro samozřejmě při spojení 4px do jednoho a pak s lehkým ořezem produkuje 25MP snímky. Můžete jej ale použít i pro focení do plných 108MP nebo pro focení na dvojnásobný zoom pomocí výřezu nebo pro natáčení 8K videí. Samozřejmě kvůli fyzické velikosti senzoru, nebo spíš jeho malosti, abych byl přesný, už jde spíš o funkce demonstrující možnost využití senzoru, než že byste je reálně používali na denní bázi.
Je totiž k nim potřeba ideální osvětlení. Spojením 4px do jednoho tak dostanete u klasických fotek slušnou světelnost f/ 1.69 a hlavně elektronickou stabilizaci, která se přidá ještě k té optické. Pak dostanete za dne opravdu výborné fotky s dostatkem ostrosti i detailů. Dynamický rozsah je díky HDRku také hodně slušný, i když občas se mi stalo, že fotka byla zbytečně přeexponovaná. Musím ovšem pochválit celkově barevné podání, které míří víc k reálnějším barvám jako na iPhonu nebo Samsungu než typicky k ostatním čínským výrobcům. Večer, už pochopitelně s ubývajícím světlem, jde o to, jestli použijete nebo nepoužijete noční režim.
Zatímco bez něj jsou často fotky ve světlých místech přepálené, noční režim díky prodloužení expozice dokáže právě stíny trochu vytáhnout a hlavně odstranit přepaly. Opravdu to za ten čas stojí. Oproti tomu je večer a v noci prakticky jen těžko použitelný širokoúhlý objektiv. Jednak noční režim tu chybí a v tom klasickém fotky postrádají jakoukoli špetku ostrosti a stíny jsou prakticky jen černé mapy. Na druhou stranu, tohle je něco, co zažijete až na výjimky jako třeba S20tky, prakticky u všech širokoúhlých objektivů. Tradičně hodně pěkné je makro, které už má použitelných 5MP a hlavně, má autofocus diky kterému nejsou fotky tradičně pokus omyl, ale opravdu jsou dokonale ostré.
Selfiečka projedu opravdu rychle. K dispozici je relativně slušný 20MP senzor a docela obstojně zvládá i složitější pozadí a pleťovka vypadá na úroveň selfíček přirozeně. U videa máte možnost natáčet v 8k při 30 snímcích za vteřinu a video vypadá překvapivě daleko líp než jsem čekal. Hlavně teda po stránce šumu, který je opravdu minimální. Jen škoda, že samozřejmě tady není, stejně jako u 4k60, k dispozici elektronická stabilizace. Ta se zapojí až při 4k30 a pokud máte rozklepané ruce nebo neumíte chodit s gimbalem, je lepší jít do 4k30 anebo natáčet na 4k60 už dopředu se záměrem jej zpomalit. Další 2 výtky mám k automatické expozici – ta si občas neví rady když je pod mrakem, často neví jak oblohu exponovat a pak je lepší expozici zamknout.
Druhá výtka míří k rychlosti přeostřování, která je až nepřirozeně rychlá, ba dokonce nepříjemná. Dohromady ale za video u Xiaomi velká poklona, barevné podání super, absence šumu, hezký dynamický rozsah, tak to má vypadat. No a poslední perlička u videa na konec, pokud máte chuť si užít s telefonem trochu kreativity, využijte jeden z jejich módů. My jsme vyzkoušeli režim vlog a sice kvalita výstupu a úroveň šumu není úplně dobrá, ale telefon na základě pár sekundových záběrů za vás sestříhá docela hezky energické video.
Xiaomi Mi 10T Pro je za mě hodně dobrý telefon, jehož největší konkurent je Poco F2 Pro ze stejné stáje. Hardwarově jsou vybaveny prakticky stejně, bude ale hodně záležet na vás, jestli radši šáhnete po 60Hz Amoled displeji bez průstřelu a s výjížděcí kamerou u Poca nebo 144Hz IPS displeji u Xiaomi Mi 10T nebo navíc ještě po 108MP foťáku u 10T Pro.
Za mě tak jediná brzda pro nákup je snad jen to IPSko, ale na druhou stranu jestli to jen není dogma v podobě toho, že všichni říkáme, že musíme mít Amoledy. Ten displej je totiž opravdu krásný. Samozřejmě přímým konkurentem může být i S20 FE, která má lepší displej a mnohem lepší širokoúhlý foťák. Zas ale nemá 108MP senzor a s Exynosem nevydrží tak dlouho nabitá.
Cenové bomby jsou extra výhodné produkty za nejlepší ceny, které u nás najdete.
bonmoto.cz | 6 299,- |
doplnkynamoto.cz | 6 299,- |
moto-kufry.cz | 6 299,- |
motozem.cz | 6 299,- |
Rozdíl ceny u nás a nejčastější ceny u vybrané konkurence. Pokud existuje více nejčastějších cen nebo se žádná z cen u vybraných konkurentů neopakuje, vycházíme z nejnižší z nich
Při výpočtu nezohledňujeme věrnostní a jiné zákaznické programy, ani kupónové akce konkurentů a vycházíme z ceny zboží na Alza.cz pro konkrétního zákazníka.
Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.
Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.
V případě
opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@huramobil.cz.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?
Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@huramobil.cz.
Aby naše webové stránky fungovaly správně, našli jste na nich, co hledáte, ušetřili spoustu času a nezobrazovaly se vám věci, které Vás nezajímají, potřebujeme od Vás souhlas se zpracováním souborů cookies, tj. malých souborů, které se ukládají ve vašem prohlížeči.